Prijave na UNDP-ov inovacijski izazov “Čisto da se zna” još uvijek traju – Podrška do 10.000 KM
UNDP-ov Accelerator Lab u Bosni i Hercegovini pokrenuo je inovacijski izazov pod nazivom “Čisto, da se zna!” koji se odnosi na unapređenje čistoće i smanjenje otpada u lokalnoj zajednici. Cilj Inovacijskog izazova je prepoznati i podržati inovativne i partnerske inicijative kojima upravlja zajednica, a koje testiraju ogledne pristupe unutar odabrane zone u jednoj zajednici, i na taj način pomažu njenu transformaciju u čisto, zeleno područje i održivo očuvanje takvog područja kroz vlasništvo zajednice i privatnog sektora.
Sa ciljem da na Inovacijski izazov aplicira što više nevladinih organizacija i mjesnih zajednica sa područja općine Banovići, obavještavamo sve potencijalne aplikante da je krajnji rok za prijavu 17. decembar 2020. godine do 10 sati. Prijave se vrše korištenjem online obrasca: https://www.surveymonkey.com/r/otpad.
Prijedlozi za Inovacijske izazove treba da se odnose ili kombinuju akcije iz najmanje dvije od tri prioritetne oblasti navedene u nastavku:
- Prva oblast: smanjenje otpada
- Druga oblast: ponovno korištenje otpada
- Treća oblast: recikliranje otpada
UNDP predviđa dodjelu sredstava za najviše pet (5) inicijativa, pri čemu je maksimalna finansijska podrška UNDP-a po inicijativi ne može preći 10.000 KM (bez PDV-a). Planirano trajanje inicijativa može biti najviše šest (6) mjeseci. Podnosioci prijedloga nisu obavezni osigurati sufinansiranje. Međutim, za osigurano sufinansiranje predviđeni su dodatni bodovi.
Ko se može prijaviti?
Prijedloge mogu dostaviti:
- nevladine organizacije (organizacije u zajednici, organizacije civilnog društva, udruženja građana, lokalne razvojne agencije, inovacijski centri, itd.) registrovane u Bosni i Hercegovini,
- mjesne zajednice iz Bosne i Hercegovine.
Podnosioci prijedloga imaju ulogu facilitatora u zajednici, ali predmetni Inovacijski izazov potiče partnerstva s jednim ili više aktera. Podnosioci prijava trebaju imati vlastiti žiro račun. Aplikanti koji ga nemaju (poput nekih mjesnih zajednica), mogu se prijaviti u partnerstvu sa organizacijama koje imaju račun.
Partnerstvo u projektu se može ostvariti sa akterima kao što su:
- privatni sektor (preduzeća, start-up kompanije, trgovine itd.);
- javne i privatne obrazovne i institucije kulture (osnovne i srednje škole, biblioteke, itd);
- lokalna javna komunalna preduzeća;
- stručnjaci u oblasti bihevioralnih teorija;
- neformalne grupe građana;
- „nestandardni“ pojedinačni akteri ili utjecajne osobe u zajednici;
- mediji;
- nevladine organizacije;
- mjesne zajednice.
Za više informacija o inovacijskom izazovu “Čisto da se zna”, načinu apliciranja, prihvatljivim troškovima i oblastima, zainteresovani mogu pronaći u smjernicama za podnosioce prijava i budžetu projektnog prijedloga, kao i na web stranici https://www.ba.undp.org/content/bosnia_and_herzegovina/bs/home/presscenter/vijesti/2020/-_isto–da-se-zna—innovation-challenge-begins.html.
LINK 1: Smjernice za podnosioce prijava
LINK 2: Budžet projektnog prijedloga